• Charakteristika:

Škola umeleckého priemyslu Trenčín je štátna stredná škola, ktorá sa zameriava na umenie a dizajn. Štúdium je štvorročné a ukončené je maturitnou skúškou. Celkovo škola ponúka 12 umeleckých študijných odborov so zameraním na dizajn a počítačovú tvorbu.

Naši pedagógovia preferujú progresívne vyučovanie prostredníctvom rôznych počítačových programov ako napr.: Adobe InDesign, Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, Adobe Animate, Adobe Premiere Pro, Adobe After Effects, WordPress, Caledo, Modaris, AutoCad, Rhinoceros, 3ds Max, Cinema 4D, Maya a ďalšie, ktoré nájdete v charakteristike jednotlivých študijných odborov, resp. ročníkov na webe školy.

História:

Škola umeleckého priemyslu Trenčín vznikla 4. septembra 2019 ako nový druh školy v rámci skupiny odborov 86 Umenie a umeleckoremeselná tvorba III. Dovtedy to bola Stredná umelecká škola, ktorá vznikla 1. januára 2006 transformáciou Strednej priemyselnej školy odevnej. Išlo o reakciu na potreby trhu a moderné stratégie vo vzdelávaní na základe úpadku textilného priemyslu v meste Trenčín, ktoré bolo v minulosti známe ako Trenčín – mesto módy, plné odevných a textilný závodov, či kožušníckej výroby.

Prvý umelecký študijný odbor modelárstvo a návrhárstvo odevov vychádzal z odevnej tradície školy. K nemu sa postupne v intervale od r.2001 do roka 2007 zaradili propagačná grafika, propagačné výtvarníctvo, fotografický dizajn, scénická kostýmová tvorba a reklamná tvorba. Ponuka umeleckých študijných odborov sa od 1.septembra 2010 rozšírila o 3 odbory: animovaná tvorba, interiérový dizajn a priemyselný dizajn. 1. septembra 2013 pribudol študijný odbor dizajn exteriéru a 1. septembra 2016 študijný odbor digitálna maľba – koncept art. Od 1. septembra 2018 škola rozširuje svoju ponuku študijných odborov o ďalší nový študijný odbor: dizajn digitálnych aplikácií.

Aktivity školy môžete sledovať aj na Facebooku.